ARKADAŞ

YILMAZ GÜNEY ACI FİLMİNİ İZLE

TAM EKRAN


Yapım : 1974, Türkiye
Tür : Dram
Yönetmen : Yılmaz Güney
Senaryo : Yılmaz Güney
Oyuncular : Semra Özdamar, Yılmaz Güney, Kerim Afşar, Ahu Tuğba, Azra Balkan, Melike Demirağ, Nizam Ergüden, Civan Canova, Yusuf Tunalıoğlu
Yapımcı : Yılmaz Güney
Görüntü Yönetmeni : Çetin Tunca
Müzik : Atilla Özdemiroğlu, Şanar Yurdatapan

Konusu:
Filmde öğrencilik yıllarından tanışan iki arkadaşın yıllardan sonra karşılaşmasını anlatıyor. Cemil (Kerim Afşar) zengin olmuş bir kıyı kentinde bir kadınla evlenmiştir. Azem (Yılmaz Güney)ise arkadaşının çarpık yaşantısını anlatmaya çalışır. Bu sırada Cemil'in eşinin kardeşi Melike (Melike Demirağ) Azem'e aşık olur. Filmin sonunda Cemil gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Filmin sonunda Cemil'in kime ateş ettiği gösterilmemektedir.
Hikayede Yılmaz Güney arkadaşıyla gönderme yaptığı yozlaşmış toplumsal yapıdır. Toplumsal yapıyı sadece eleştirmez alternatifini de Azem'in yaşam tarzı ile anlatır.

Ödüller :
Antalya Film Şenliğinde (1975) "En Başarılı İkinci Film", Şanar Yurdatapan ile Atilla Özdemiroğlu "En Başarılı Özgün Müzik Yapımcısı" ödüllerini kazandılar. Sinematek Derneğinin düzenlediği "Mevsimin En İyi Filmleri" soruşturmasında "birinci" oldu. "Yarımca IV. Sanat Festivalinde" ödül aldı. Yeni Sinema dergisi adına düzenlenen (1914-1980) "en iyi 10 Türk filmi soruşturması"nda 194 puanla 3.üncü seçildi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !